top of page

ה- NFT לפי מודל הפתרון הבינארי

עודכן: 8 בפבר׳ 2023

הפתרון הבינארי - NFT

19 ינואר, 2022

לפני מספר שנים הציג המוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק בתערוכה של אמן גרמני, פסל-צלם בשם Thomas Demand.

דימנד בנה מודלים מקרטון, צילם אותם במספר עותקים מוגבל, ולאחר מכן הרס את המודל ואת סרט הצילום.

תדפיסי הצילומים היו ייחודיים בכך שהם היו עדות יחידה, מקורית, ראשונה ואסתטית לקיומו של המודל. למרות שהתמונות היו במקור קובץ דיגיטלי, לא ניתן היה לייצר עוד כמוהם.

ה NFT מאפשר לכל אמן לאחסן יצירת אומנות בקובץ דיגיטלי ברשת הבלוקצ'יין ובכך לקבע אותו במקום ייחודי מבחינת תצורה וזמן במרחב הסייבר. עדות יחידה מסוגה, ראשונית ואסתטית לקיומו של קובץ שאמנם ניתן להעתיקו אבל כל מחזיק או צופה בהעתק שלו, ידע שזה אינו קובץ המקור אלא העתק ממנו והמקור נמצא בארנקו הדיגיטלי של הרוכש המאושר.

קובץ המקור, הגם שהוא זהה להעתקיו, רשום פומבית בבלוקצ'יין על שם מאן דהוא, שזהותו אינו ידועה באופן שאינו ניתן למחיקה או לערעור. הבעלים יכול לבחור להתגאות בנכס הדיגיטלי שלו או לא. כך או כך, מקווה אותו בעלים למכור את ה NFT במחיר גבוה יותר ממחיר הקניה.

צריך לזכור. זכויות היוצרים של היצירה אינן נקבעות בבלוקצ'יין, והיוצר יכול למכור אותן לאדם אחר, למרות שהבעלות ב-NFT עברה לאדם שלישי. לכן השאלה המרכזית שמעלה היצור החדש והמוזר הזה - מי צריך אותך? והתשובה - חוץ מהיוצרים אולי אף אחד.

לכן, כדי שמישהו ירצה לרכוש NFT - צריך לייצר צורך,צוזה לא אתגר גדול. אם אפשר לייצר צורך לשלם כפול על מוצר ממותג, אין בעיה לייצר צורך לבעלות על NFT. ואם האמן יהיה מוכן לוותר על היצירה, להרוס אותה במציאות, ולהשאיר רק את חתימתה הדיגיטלית, סיכוייו ליצר ערך ל NFT גבוהים יותר.

אבל הערך של שמירה סופית של יצירה דיגיטלית כ NFT עדיין לא הוכיח את עצמו, בייחוד בהינתן שהיוצר יכול להמשיך להרוויח מהשימוש בקובץ או למנוע את השימוש בקובץ מכוח זכות היוצרים גם בלי NFT, והוא יכול גם להעביר זכויות אלה, והערך הכלכלי הנובע מהן, בלי קשר לקיומו של ה NFT. במובן זה, לשלם את ערך היצירה על רק הרישום שלה בבעלותך דומה לתשלום ערך הדירה תמורת נסח הטאבו.

ה NFT הוא יצור כלכלי חדש יחסית ועתידו אינו ברור.

מצד אחד ייתכן שיוצרים יוכלו להנות מתגמולים עתידיים בכל פעם שהיצירה שלהם מחליפה ידיים וערכה עולה.

מצד שני ייתכן שלאורך זמן, האדם לא ימצא ערך סנטימנטלי באופן סידור הספרות 0 ו-1, בקובץ מחשב, לא משנה עד כמה אסתטי לעין יהיה צירוף זה. אם כך, ה NFT יכול לגמור כמו הנפקת מטבעות דיגיטליים שהבאישו את עולם הקריפטו.

האפשרות השניה של התרסקות המודלים של ה- NFT עשויה להיות סבירה יותר אם ניקח בחשבון של המודל הכלכלי סביב ה NFT מתאים יותר למודל פמפום המותגים של פירמידות ההון ולא לבלוקציין המבוזר.

השימוש הנכון ב NFT עשוי להיות לצורך רישום הוכחת בעלויות (קנין) הסכמות (חוזים) ונורמות (חוק ופסיקה). לכן, המוצר שעשוי להפוך למוצר הדגל של עולמות הקריפטו הוא האמ"א - ארגון מבוזר אוטונומי, באנגלית: DAO (Decentralized Autonomous Organizations) אפליקציה על רשת בלוקציין המאפשרת לקהילות להתנהל באופן אוטונומי ללא נציג או מנהיג, באמצעות הצעות והצבעות של חברי הקהילה.

לעומת המצב בו אף אחד אינו יושב ומחכה לרכוש NFT, יש קהילות רבות שמשוועות לפתרונות אמ"א כדי להציל אותן מכליה הצפויה להם בידי נציגיהם. למשל - ארגוני עובדים .

כאשר משקיעי ה NFT יבינו את ערכו של האמ"א, הם עשויים יזנחו את המודלים שמתייחסים ל- NFT כנכס, ולהתייחס ל- NFT כהוכחת זכויות וחובות במסגרת בין אישית וקהילתית. הוודאות והביטחון ברישום שיש עליו הסכמות בין אישיות ו קונצנזוס חברתי, יאפשר לקהילות DAO להתנהל באופן אוטונומי, שיסדיר בחוזים חכמים את הההשקעה של החברים בקהילה וחלוקת השירותים והנכסים.

כך למשל קהילת הציירים יוכלו להסכים על כללי רישום מסחר באומנות כדי להבטיח שערך היצירה יהיה לפי הביקוש שלה ושהאמן יהיה שותף להגדלת ערך יצירתו מכאן ועד עולם. למשל הדאו שיחליף את ספוטיפי יאפשר לאמן ולמי שנהנה מהיצירה לחלוק ברווח של ספוטיפיי ובכך להוזיל את היצירה, ולהגדיל את התגמול ליוצר.

לסיכום, לשלם על NFT (קובץ דיגיטלי המהווה גם ראיה לבעלות) של יצירה, את מחיר היצירה, זה כמו לשלם את מחיר הדירה, על הרישום שלה בטאבו. העיוות נוצר בגלל האינטרס של רוכשי NFT, שרכשו NFT בכסף רב (שלעיתים מקורו לא ידוע), למכור אותו ביותר כסף לפני הקריסה. לכן ההייפ סביב ה-NFT הוא תוצר של מאמצי שיווק אגרסיבים של היצרנים או הרוכשים. לעומת זאת, ה- DAO הוא עתיד הקריפטו וה-WEB3, אבל הביזור הוא מודל כלכלי מנוגד למשטר הריכוזי של הבעלות על ההון (למשל רוכשי ה-NFT במחירי מותג), לכן הוא זוכה להכפשות והתעלמות, מצד ההון, שיהפכו מיותרים, כשה-DAO יצליח. עד אז הדבר הכי חכם שאתם ביוצרים יכולים לעשות, זה להקים אמ"א ולגלות את הרצון הקולקטיבי שלכם. אתם עשויים להיות מופתעים.4 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page