top of page

מודל חדשני לפתרון דילמות וקבלת החלטות בארגונים

עודכן: 8 בפבר׳ 2023

מערכת טכנולוגית מבוססת על מודל חדשני לניהול משא ומתן, DPM – Disputec Peace Machine , תסייע לארגונים להטמיע תקשורת חיובית ולחסוך בעלויות הנובעות ממחלוקות וסכסוכים.

סביבת עבודה נינוחה ויעילה מחייב פתרון מוסכם של מחלוקות באופן שוטף ורציף

אחד האתגרים הניהוליים של כל מעסיק, הוא לשמר את סביבת העבודה בארגון נינוחה ויעילה, מבלי שהארגון יקלע למחלוקות וסכסוכים מבית ומחוץ. חברת מתאגדים ישיר, בבעלות עו"ד גל גורודיסקי, סיימה לאחרונה את פיתוחו של מודל חדשני, שמסייע לשמר ולתחזק את מערכות היחסים בתוך הארגון ומחוצה לו, באמצעות מודל חדשני לפתרון מחלוקות וניהול תקשורת בונה ומתקנת במצבי קונפליקט אישיים ועסקיים. החברה פיתחה מערכת תקשורת מקוונת לתמיכה בעקרונות המודל. המודל המקוון ליישוב מחלוקות נרשם כפטנט בישראל ובארה"ב.

גל גורודיסקי, עורך דין, כלכלן, מגשר ויזם, הוא בעל נסיון עשיר של 25 שנה בניהול תיקי ליטיגציה מורכבים. גורודיסקי מסביר, שהמודל נועד לסייע לצדדים להגיע להסכמות, גם במקרה בו הם מעוניינים לפתור מחלוקת (קונפליקט שלילי), או לקדם פעולה או עסקה משותפת (קונפליקט חיובי). והוא מתאים לשימוש הן בין עובדי החברה לבין עצמם, הן בין השותפים והבעלים, והן בין נציגי החברה ללקוחות והספקים שלה.

שפה חדשה לניהול קונפליקטים בארגון - תמציתית החלטית חיובית

המודל שפיתחה החברה מאפשר לצדדים למחלוקת, כבר בשלבים הראשונים בו היא מתגלעת, לנהל בינם לבין עצמם, תקשורת חסויה, מצומצמת, תכליתית וחיובית, על ידי החלפת טענות קצרות, בתבנית בינארית של שאלות כן/לא. תהליך זה יוצר רשימה מפורטת של הסכמות ומחלוקות, ממפה את הפערים בין הצדדים, מדייק את המחלוקות, ומאפשר לכל צד להביע את עמדותיו, להבין באופן שלם ומלא את עמדת הצד השני, ולהתייחס אליה באופן שאינו מאפשר הידרדרות והסלמה. 

השימוש במודל הבינארי, מפרק את הפערים בין הצדדים לגורמי היסוד ובכך הוא ממפה ומצמצם אותם. התקדמות המשא ומתן בצעדים קטנים מאפשרת להציג את האינטרסים האמיתיים שלהם במהלך המשא ומתן והרחבת מצאי הפתרונות. 

המודל הבינארי מתאים לכל מחלוקת או סכסוך בארגון

מחקרים הראו שחיזוק תחושת השליטה אצל צד שנפגע בסכסוך, מקדמת אצלו את הסיכוי לפיוס. ברוב הסכסוכים במקומות העבודה, כל הצדדים מרגישים נפגעים. השימוש במודל מגביר את תחושת ההבנה, הוודאות והשליטה ולכן התהליך שעוברים הצדדים במהלך השימוש במודל מכין אותם לפיוס והשלמה. 

מקובל לחשוב שלא ניתן לפתור סכסוכים מורכבים על ידי שאלות פשוטות של כן ולא. אולם, המודל הבינארי נועד רק לצורך תיאור הסכסוך. מבחינה מהותית, כללי המשחק של המודל מבוססים על יסודות התנהלות בין-אישית של העובדים המעורבים בתהליך, והוא אינו תלוי בשפה, תרבות, חוק, או שיטת משפט. 

לכן, ניתן לעשות שימוש במודל לפתרון מחלוקות בארגונים מכל סוג, בכל היקף, ובכל שלב, החל מהשלב הבין -אישי בו נוצרת הצורך בפעולה מוסכמת או בפתרון מחלוקות באופן יומיומי, וכלה בפתרון סכסוכים משפטיים מורכבים, בכל שלב של ההליך המשפטי. 

מערכות יחסים טובות הן מפתח לבריאות אושר ואריכות ימים

אחד המחקרים הארוכים ביותר שנוהלו אי פעם, נערך באוניברסיטת הרווארד, ובדק מה הם הפרמטרים המשפיעים ביותר על בריאותם ואושרם של אנשים לאורך זמן. המחקר בדק את נתוניהם של בוגרי אוניברסיטת הרווארד בשנות ה-30 לאורך עשרות שנים של שנות חייהם והגיע למסקנה מפתיעה: מערכות יחסים ארוכות טובות ויציבות תורמות לבריאות, אושר ואריכות ימים, יותר מכסף ופרסום. לכן, אין ספק שראוי להשקיע משאבים ומאמץ בתחזוקה של מערכות יחסים. כל אדם יכול להפיק תועלת מרכישת מיומנויות של תקשורת אפקטיבית שתתמוך ביצירה, תחזוקה ותיקון של מערכות יחסים בבית ובעבודה. המודל המקוון של DPM מאפשר זאת בקלות ביעילות ובזול.

יישוב מחלוקות מקוון חוסך לארגון הוצאות משפטיות

המודל מתאים גם לשימוש כחלופה זולה, יעילה ומהירה לניהול הליכים משפטיים. ארגון שהוא צד לסכסוך משפטי, ושמעוניין לעשות שימוש במודל צריך כמובן לקבל את הסכמת הצד השני לקיים הידברות ביניהם. אם הצדדים עצמם אינם מגיעים להסכמות, הם יכולים לצרף לשיחה, יועצים, כגון עורכי דין ומומחים. בהמשך יכולים הצדדים לצרף, מגשר, או צד שלישי ניטרלי אחר, שיציג שאלות נוספות לצמצום המחלוקות. אם המחלוקת אינה נפתרת בהסכמה, יכולים הצדדים להעביר את הטענות שבמחלוקת להכרעה מהירה וזולה של בוררים. 

המודל אינו מייתר את הצורך בשירותים משפטיים או מחליף אותם. גם עורכי דין, מגשרים ובוררים יכולים להיעזר במודל הבינארי, כדי לאפשר ללקוחותיהם לפתור סכסוכים רבים יותר בזמן קצר יותר, אם הם יהיו מעוניינים בכך, כמובן. לכן, דומה שלארגונים יש אינטרס גדול יותר להטמעת המודל הבינארי מאשר ליועצים המשפטיים החיצוניים לארגון. 

תניות בוררות בהסכמים

אימוץ המודל כסעיף בוררות בהסכמים מסחריים יקנה לארגונים וודאות, יציבות ושקט בניהול התקשרויות ארוכות טווח עם עובדים ספקים ולקוחות וסיכון מינימלי בעסקאות חד פעמיות.  חברת מתאגדים ישיר, לשם כך עם מספר שופטים בדימוס על מנת שישמשו כבוררים מכריעים בסכסוכים שלא ייפתרו באמצעות המודל. 

לאף ארגון אין סיבה לשלם 30,000 ש"ח שכר טרחה ולחכות שלוש שנים לפסק דין של שופט אחד עם 3 שנות ותק,  במקום לשלם 300 ש"ח עבור ערוץ הידברות ולקבל תוך 3 ימים החלטה מ 3 שופטים שלכל אחד מהם 30 שנות נסיון בתחום הרלוונטי. כל מה שצריכים הצדדים לסכסוך לעשות לשם כך הוא לתאר את הסכסוך בשפת המודל - טענות קצרות המנוסחות השאלות כן/לא באמצעות המערכת.  

עבודה מוסכמת ומתואמת בצוותי עבודה 

לא קל לנהל צוותי עבודה, קשה עוד יותר ליצור צוות שמפגין מוטיבציה, עומד ביעדים המשותפים ושומר על סביבת עבודה נעימה ופרודוקטיבית. כל מנהל יודע ששיתוף העובדים בקבלת ההחלטות הכרחית על מנת לייעל את תפוקתם של צוותי עבודה ואת אספקת המוצרים והשירותים של הארגון ללקוחותיו. הטכנולוגיה הקיימת כיום תומכת בעיקר בניהול משימות, פיקוח, בקרה ומדידת מדדי יעילות ותפוקה. אין כיום מערכות טכנולוגיות שמכוונת צוותי עבודה לקבלת החלטות מוסכמות באופן שוטף, יעיל ופרודוקטיבי.

המודל הבינארי, מאפשר לקיים דיונים מקוונים רבי משתתפים בקבוצות עבודה ודיון, בהם כל אחד מהמשתתפים יכול להעלות, באופן שוטף, הצעות להצבעה על מנת לקבל בהן החלטות רוב. ערוצי הידברות רב- צדדיים, מקוונים מאפשרים פעולה מוסכמת  של יחידות רבות משתתפים בתוך הארגון, באופן שמגביר את הלגיטימציה של קבלת ההחלטות (בדעת רוב) והירתמות המשתתפים לקידום המטרות המוסכמות.

פתרון מחלוקות בארגונים - מהיר וזול, זמין לכל

לאחרונה חתמה חברת מתאגדים ישיר הסכמים ראשונים על מנת לבחון את המערכת הטכנולוגית של המודל החדשני שנמצאת כעת בשלב הפיילוט, והיא בוחנת שיתופי פעולה עם גורמים נוספים שמבקשים ללמוד שפה חדשה לניהול קונפליקטים.

על מנת ללמוד על המודל הבינארי לפתרון מחלוקות בארגונים, ניתן להזמין הרצאה של עו"ד גל גורודיסקי. נושאי ההרצאה:

·         הדרך לפיתוח המודל – ההזדמנות בשינוי אישי ומקצועי

·         הקשר בין מערכות יחסים טובות לבריאות ואריכות ימים

·         מבנה הסכסוך – כאבים וכעסים ומה שביניהם

·         ניהול מו"מ אפקטיבי – כל ילד יכול

·         מודל בינארי לקבלת החלטות  - מה שלא פשוט, פשוט לא יהיה

·         שפה חדשה לניהול קונפליקטים – לשאול למה ולא לפחד.

·         עורכי דין ובתי משפט – אפשר, ורצוי להימנע

·         כן או לא, או לא רוצה – הדרך לפתרון או הדרך לאסון

·         התנהלות אפקטיבית של קבוצות וקהילות – הרוב קובע

·         אמת או חובה – מי בא אתי למקום הנכון שלי

מבנה הרצאה אפשרי:

20 דקות

30 דקות

45 דקות

יום עיון כולל סדנא מעשית

8 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page